Laserovým projektorům bez zeleného laseru svítí zelená!

NEC-RB-ilu

Jedním ze dvou laserových projektorů, které mohli účastníci letošního ročníku konference Cinema Czech vidět na vlastní oči v akci, byl nový RB projektor NEC NC3541L. RB projektory jsou svého druhu solitéři (na ilustračním snímku nahoře jde o NC1700L), protože další značky zatím u svých projektorů stejné řešení laserového zdroje světla nenabízí. V čem spočívá kouzlo projektoru, který tvoří chybějící článek mezi modely s RGB laserem a modrým laserem?

Nejprve si připomeňme vlastnosti „klasických“ DCI projektorů, které používají standardně jako zdroj světla xenonové lampy (pracují na principu elektrického oblouku, který vzniká mezi elektrodami, bílá je multispektrální). Xenonové lampy mají omezenou životnost, většinou do 3000 hodin pro lampy s výkonem 2 kW, nezřídka však méně. Samozřejmě platí, že s rostoucím výkonem lampy klesá jejich životnost: lampa má na konci životnosti menší účinnost a tak svítí pouze na 70 % původního světelného výkonu. Účinnost přeměny elektrické energie představuje méně než 10 %, většina se přemění na teplo. Provozem však současně stárnou samotný projektor i jeho optické části, i když to výrobci neuvádějí.

Laserové zdroje světla tvoří skládané bloky. Barevně optimální řešení vychází ze tří základních barev, tedy ze tří bloků se zdroji červené (R), zelené (G) a modré (B). Na rozdíl od xenonové lampy je jejich světlo spektrální (čárové) v úzkém pásmu a zdroj tak má mnohonásobně lepší barevné podání. Účinnost přeměny elektrické energie je více než třicetiprocentní a laserové zdroje světla stárnou pomaleji, když na 80 % původního světelného výkonu se dostanou až po 30 000 hodinách provozu. Samotný projektor a jeho optické části také provozem stárnou, v tomto případě však rovnoměrně se stárnutím světelného zdroje, takže jejich stárnutí konstruktéři započítávají ve stárnutí zdroje světla.

S vysokou intenzitou a velmi koherentním (soufázovým), rovnoměrným světlem v úzkém pásmu vlnových délek vzniká, žel, jev třpytění. To je způsobeno tím, že takovéto světlo dopadá na promítací plochu, kde je víceméně rovnoměrně rozptýleno: odraženo do všech směrů. Navíc rovná plocha plátna není úplně rovná, pokud uvažujeme jeho mikroskopickou strukturu, má povrch nerovnoměrný, což způsobuje, že je tato soufázovost rozbita (rozfázována). Tam, kde jsou paprsky ve fázi, se světlo fázově sčítá a zdá se intenzivnější, naopak v místě, kde jsou fáze velmi rozdílně, se světlo odečítá a jeví se jako tmavší. Protože světlo z laserového zdroje je vystřelováno v balících, které mají pokaždé poněkud rozdílnou fázi, dochází k tomuto sčítání a odečítání vždycky v jiném čase, což evokuje třpytky (mžitky). Jde o negativní jev, který se řada výrobců snaží „po svém“ minimalizovat. Navíc je tento jev pro každou barevnou složku vnímán jinak, u modré méně, u červené výrazněji, ale nejvíce u zelené. Nemluvě o tom, že výsledný vjem nepříznivě ovlivňuje perforace promítací plochy, tedy plátna.

Protože výroba zeleného laseru je oproti modrému podstatně nákladnější, řešení nabízejí dva modré laserové zdroje, kdy jeden tvoří modrou složku přímo a druhý slouží pro přeměnu spektra pomocí fosforového žlutozeleného kolečka, z něhož se následně oddělují červená a zelená na barevné prismě v případě tříčipového technologie DLP, rotujícím filtrovým kolečkem u jednočipové technologie DLP (toto kolečko užívají i projektory s UHP lampami) nebo filtry v případě LCD zobrazovače. Fosforové projektory stárnou rychleji většina výrobců uvádí 50 % po 30 000 hodinách, což odpovídá hodnotě 70 % po 20 000 hodinách.

Absence zeleného laserového zdroje světla (G) samozřejmě výrazně snižuje koncovou cenu projektoru. Vyšší kvalita obrazu zůstává zachována. Není bez zajímavosti, že s vývojem nových technologií se daří snižovat výrobní náklady laserových projektorů všeobecně, což nahrává výběru RB projektorů i pro menší sály. O účelnosti volby lampy či laseru hodně napovídá počet hodin, které projektor „nasvítí“ za rok. Do 2000 hodin stále ještě vítězí lampové projektory, i když nabízejí horší barevné podání něž kterýkoli z laserových typů. RB projektorům NEC jsou cizí studené barvy, ale i nedořešené občasné „jiskření“ v obraze, které charakterizuje projektory s technologicky odlišnými laserovými zdroji.

 

NEC-NC3541L

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>