EclairColor – HDR řešení pro kina

eclair-color-l-innovation

Technologii HDR, která nabízí rozšířený kontrast obrazu s vyšším barevným gamutem, si zatím většinou spojujeme se sofistikovanými moderními televizory. Tradiční francouzské laboratoře Eclair, jež vznikly už v roce 1905 a předloni se staly akvizicí skupiny Ymagis, představily loni na podzim novinku EclairColor. Ta v podstatě představuje zvláštní formu masteringu DCP, jež umožní provozovatelům kin na plátně lépe „prodat“ kvalitnější DCI projektory. Typický model s xenonovou lampou totiž dosahuje kontrastní poměr 2000:1 a tomu také odpovídají obrazová data, uložená na DCP.

Pro DCI projektory s lepším kontrastem (nikoli nutně jen laserové, ale mezi jinými i speciální modely Sony, kupříkladu SRX-R515 Eclair za 1,4 milionu Kč) jde však o „mechanické omezení“. EclairColor nabízí teoreticky kontrastní poměr až 8000:1, ale předpokládaný limitující prvek celého obrazového řetězce bude nejspíš projektor, i když neméně záleží rovněž na parazitním světle v kinosále, jež půjde nejčastěji na vrub nevhodně umístěného nouzového osvětlení. Technické optimalizace se tak nevyhne zřejmě nejenom projekční kabina. Poplatky pro jednotlivá kina obsáhne buď výhodnější paušál započtený v ceně projektoru, popřípadě 9500 Kč za DCP s jedním filmem. Tato problematika je stále ještě poměrně mladá, ale podrobnější informace každému kinaři podá společnost AV MEDIA, jež pro Cinema Czech 2017 zajistila tuzemskou premiéru oscarového favorita La La Land v nadstandardu EclairColor a má ostatně také díky „mateřské“ korporaci CinemaNext k francouzské skupině Ymagis nejblíž.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>