Ohlédnutí za 3. ročníkem konference Cinema Czech 2018

CC2018_uvodka

Třetí ročník konference Cinema Czech, na níž vedle Unie Digitálních Kin participují Asociace provozovatelů kin a Unie filmových distributorů, proběhl ve dnech 20. a 21. února ve známých prostorách pražského multiplexu CineStar Černý Most, ale druhý den došlo rovněž na komentovanou prohlídku prvního tuzemského megaplexu Cinema City na Chodově, kde mezi technologická lákadla patří sál s technologií 4DX, nabízející divákům vedle rozpohybovaných sedaček i stimulaci dalších smyslů. Programem konference prolínaly bloky velkých i menších filmových distributorů (Falcon, CinemArt, Vertical Entertainment, Bioscop a Bontonfilm, resp. APK Cinemaservice a NFA), takže kinaři, kteří mezi sto dvaceti osmi akreditovanými účastníky převažovali, získali ze sérií trailerů a ukázek reprezentativní přehled, nač se mohou v dalších měsících roku 2018 těšit. Ostře sledované byly i obě panelové diskuze, jak s tuzemskými systémovými integrátory a technologickými distributory (AV MEDIA, D-cinema, ALTEI, Nowatron, Audiomaster), tak zástupci světových výrobců (Christie, Barco, NEC, Dolby Labs., CinemaNext).

Aniž bychom upozadňovali některé technologické novinky, leitmotivem dnešní doby jsou hlavně laserové projektory, což bylo zřejmé také z prezentací tří klíčových systémových integrátorů AV MEDIA, D-cinema a ALTEI. CineStar na Černém Mostě je jednou z „výkladních skříní“ společnosti AV MEDIA, která má v České republice na kontě přibližně tři pětiny všech instalací DCI kinosálů, a zdaleka nejde pouze o nejspíš nejlépe hrající tuzemský kinosál s 3D ozvučením Dolby Atmos. Účasníci konference se tak mohli na vlastní oči v Sále 1 přesvědčit s nekompromisní kvalitou RGB laserového projektoru Christie CineLife CP4325-RGB, který patří mezi zástupce nové technické generace: nejenom v ukázkách, jež daly během přestávek vyniknout přednostem HDR řešení EclairColor, ale i na závěr akce při predpremiéře Spielbergova filmu Akta Pentagon: Skrytá válka, jemuž s malým časovým posunem konkurovala druhá předpremiéra, tentokrát očekávané české komedie Věčně tvá nevěrná řežiséra Milana Cieslara. Pro zájemce o moderní technologie dilema volby odpadalo. Známé rčení „lépe jednou vidět nežli stokrát slyšet“ platilo nejenom pro zmíněný RGB projektor Christie: v Sále 6 bylo možné během přestávek shlédnout i demo projekce nového RB projektoru NEC NC3541L, který tvoří technologický můstek mezi projektory s RGB laserem a modrým laserem s fosforovým filtrem. Tento model, kterým se prezentovla společnost D-cinema se svým dodavatelem NEC, představuje velice výhodnou volbu pro redigitalizaci kinosálů s největšími plátny. Nejenže odpadá výměna lamp po dobu 30 000 hodin, ale kino může marketingově využít přechod na rozlišení 4K, zatímco tato technologie je dostupná i pro vžitý standard 2K. Třetí z klíčových systémových integrátorů, kterým je společnost ALTEI, prezentovala mezi projektory Sony rovněž modely z řady 500 se rtuťovými HPM výbojkami, které mají v současnosti nejnižší náklady na pořízení a provoz, navíc jsou už v základu True 4K, HFR a HDR ready (kontrastní poměr 8000:1). Není bez zajímavosti, že pro největší sál s plátnem o ploše 600 m² v norimberském multiplexu Cinecitta zvolili nakonec projektor Sony SRX-R515QS, i když zde testovali rovněž laserové projektory: došli totiž k závěru, že pořizovací cena by při rychlém vývoji projekčních technologií vedla k výměně laserového projektoru o výkonu 60 000 lm ještě před jeho finančním umořením. Projektory Sony z vyšší řady 800 využívají laserový zdroj světla a v současnosti představují na trhu jediné HDR kompatibilní projektory s modrým laserem s fosforovým filtrem, které jsou už v základu True 4K, HFR a HDR ready (kontrastní poměr 10 000:1, životnost laserového zdroje světla nabízí po 20 000 hodinách osmdesátiprocentní svítivost).

Mezi oblíbené bloky patřily i letos Inspirativní kino projekty roku 2017, v němž patřily hlavní role nejzajímavějším loňským instalacím, jež naleznete mezi referencemi na internetových stránkách společností AV MEDIA, D-cinema a ALTEI. Konference Cinema Czech 2018 měla samozřejmě i tentokrát svou společenskou rovinu. Zatímco loni se večerní program uskutečnil ve Staročeské restauraci, která je součástí jednoho z nejstarších českých pivovarů U Fleků, letos došlo na vyhlášenou restauraci Koliba a flekovského harmonikáře vystřídala cimbálová muzika. Co dodat? Skvělá organizace obsáhla i časový plán přistavených autobusů, které první den zajišťovaly přesun do hotelu Globus na pražském Chodově a druhý den z OC Chodov do CineStaru na Černém Mostě. Nezbývá než se už teď těšit na čtvrtý ročník konference a setkání s vámi!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>