Archiv pro měsíc: Listopad 2019

V roce 2020 innogy podpoří tři hrané filmy a jeden dokument

Bourak_1_s1000

Projekt innogy – energie českého filmu vstupuje už do patnácté sezony. Společnost innogy se v roce 2020 stane koproducentem hraných filmů Modelář Petra Zelenky, Bourák Ondřeje Trojana (viz ilustrační foto) a Zátopek Davida Ondříčka, jež doplní dokument Jany Počtové K2 vlastní cestou. Všechny dohromady podpoří částkou bezmála 25 milionů korun a na premiéry hraných snímků dojde už od února do srpna. Celý příspěvek

Kino standardu DCI bude ve Světlé nad Sázavou

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 95

O premiérovém digitálním kině se v sedmitisícové Světlé nad Sázavou mluvilo už v roce 2012, ale tehdy ještě měla kina s 35milimetrovými projektory v České republice poměrně silné zastoupení. Dnes už je ale dlouho všechno jinak. Společenský dům ve Světlé nad Sázavou, jehož součástí je multifunkční sál, kde doposud probíhala divadelní představení i filmové projekce e-cinema, prošel v loňském roce rekonstrukcí a nyní přichází řada i na nové technologie. Smlouvu na projekt s podporou Státního fondu kinematografie z výzvy Digitalizace a modernizace kin podepsala začátkem listopadu společnost D-cinema, která zde už zahájila instalaci techniky. Sál bude odpovídat specifikaci DCI v polovině prosince.

Velký sál Kina 99 v Kolíně dostane Dolby Atmos

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 70

Mezi dvěma desítkami instalací, které využívají objektově orientovaný zvukový systém Dolby Atmos, sice v České republice stále převažují multiplexy, ale zastoupení jedno- i dvousálových kin stále posiluje. Společnost AV MEDIA zahájila instalaci technologie Dolby Atmos do velkého sálu Kina 99 v Kolíně, která si vyžádá několik uzavírek, když nejdelší potrvá od 2. do 12. prosince. V polovině prosince však ke špičkovému obrazu, který jde na konto 4K projektoru Sony, přibude také odpovídající zvuk. Termín dokončení není samoúčelný, 19. prosince bude mít premiéru blockbuster Star Wars: Vzestup Skywalkera, pro který je Dolby Atmos pomyslným žolíkem v rukávu. Informaci o modernizaci kina přinesl Kolínský týdeník PRES.

Ledové království II přepsalo víkendový žebříček

frozen-2-6

Disneyovka Ledové království II, která volně navazuje na „jedničku“ z roku 2013, letos už potřetí přepisovala pořadí v žebříčku TOP 20 filmů podle výsledků premiérového víkendu: návštěva 230 550 diváků animovaný muzikál vynesla až na 7. příčku. O další změny se v roce 2019 hned v lednu postarala česká komedie Ženy v běhu (177 682 diváků, aktuálně 16. příčka), aby na jaře marvelovka Avengers: Endgame (344 686 diváků) nasadila laťku dalším premiérovým vyzivatelům hodně vysoko.

Dobrý filmový ročník 2019

JOKER-MOVIE

Jak jsme už před časem avízovali, v roce 2019 v tuzemských kinech podle všeho padnou nové rekordy, ale nutno dodat, že letošní rok je bohatý na divácky úspěšné premiéry po celém světě. Mezi ty s řádově miliardovými obraty v amerických dolarech počítáme jindy nevídaných sedm filmů. Na špici s velkým odstupem vede trhák Avengers: Endgame (2,797 miliard $), následují animák Lví král (1,655 mld.), akční Spider-Man: Daleko od domova (1,131 mld.), Captain Marvel (1,128 mld.), Toy Story 4: Příběh hraček (1,073 mld.), Aladin (1,050 mld.) a Joker (1,018 mld., na snímku). Tržby pěti filmů jdou za hollywoodskou společností Disney.

Nabarvené ptáče sbírá další ocenění

Ptace

Marhoulovo drama Nabarvené ptáče, které mělo světovou premiéru v září v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde získalo cenu studentské poroty, boduje ve světě i na dalších mezinárodních filmových přehlídkách. Na festivalu v indické Kalkatě získal Václav Marhoul cenu Golden Royal Bengal Tiger pro nejlepšího režiséra a na polském festivalu Camerimage v Toruni snímek získal další dvě ocenění: Václav Marhoul cenu mezinárodní kritiky Fipresci za režii a Vladimír Smutný cenu Bronze Frog za kameru. V nejbliží době Nabarvené ptáče vyrazí do Tallinnu, Helsinek a Berlína, mimo náš starý kontinent třeba do egyptské Káhiry.

Le Mans ’66 i pro kinosály ScreenX

Le-Mans-66_01_web

Jihokorejská společnost CJ 4DPLEX a The Walt Disney Studios tento týden oznámily, že sportovní životopisný film Le Mans ’66, zasazený do jednoho z dramatických ročníků nejtěžšího motoristického závodu na světě, který měl u nás premiéru 14. listopadu, nabídnou také kinům se sály, vybavenými inovativní panoramatickou projekční technologií ScreenX. Ta při projekcích na boční stěny sálu využívá videomappingu a aktuálně má už po celém světě 203 instalací. Na špici je domácí Jižní Korea (87 sálů), následují Čína (66), Spojené státy (17), Velká Británie (9), Japonsko (4), Turecko (4), Švýcarsko (3), Francie (2), Vietnam (2) a po jedné instalaci mají zatím ve Španělsku, Maďarsku, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu, Thajsku, Indonésii, Izraeli, Kanadě i v sousedním Polsku.

Na filmové pobídky půjde dalších 500 milionů

nataceni-CATCHER

Jak uvedl v tiskové zprávě Státní fond kinematografie, krize způsobená nedostatkem peněz na filmové pobídky byla pro letošní rok zažehnána a registrace se znovu otevře 18. listopadu. Jednání ředitelky Fondu Heleny Bezděk Frankové a zástupců Asociace producentů v audiovizi s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou přineslo řešení v podobě dofinancování systému částkou 500 milionů korun. Ještě letos dostane filmový průmysl prostředky, které Ministerstvo financí ušetřilo na obsluze státního dluhu, což by mělo zabránit hrozícímu odchodu zahraničních filmových projektů z České republiky. Systém pobídek byl kvůli vyčerpání finančních prostředků uzavřen od 15. července a Fond nemohl přijímat další žádosti o natáčení v České republice. Je třeba dodat, že jenom v loňském roce přinesly zahraniční produkce do tuzemské ekonomiky 5 miliard korun, které utratily za služby a zboží českých dodavatelů, převážně z řad malých a středních podniků.