Archiv pro měsíc: Duben 2017

Disney u Hvězdných válek pozměnil strategii

Star-Wars-8

Studio Walt Disney Company pozměnilo termín distribuční premiéry poslední epizody „postlucasovské“ trilogie Star Wars na 24. květen 2019. Ta odstartovala „sedmičkou“ Síla se probouzí v polovině prosince 2015 a nejbližší pokračování filmové ságy Poslední z Jediů vyrazí do kin letos opět před vánočními svátky, konkrétně 14. prosince. Bližší informace o deváté epizodě zatím chybí, jistotou je jen nový režisér Colin Trevorrow, který se v poslední době blýsknul akční sci-fi Jurský svět (2015). Rian Johnson, který režíruje připravovanou „osmičku“, je však zřejmě s ohledem na kontinuitu příběhu podepsaný alespoň pod scénářem. Může být, že větší kus oblohy pro Hvězdné války studio zajistilo i posunem dalšího blockbusteru, kterým je nový film o Indianu Jonesovi s neodmyslitelným Harrisonem Fordem, až do roku 2020. Podle filmového magazínu Variety je však hlavním důvodem hyperaktivní Steven Spielberg, který se věnuje příliš projektům současně.

Březen tržby v tuzemských kinech vylepšil

plny-sal

Zatímco první dva letošní měsíce zůstaly v tržbách i návštěvnosti v tuzemských kinech za očekáváním, březen výsledky citelně vylepšil. Lístků se tak v první čtvrtletí prodalo dohromady za 506 milionů korun, tedy jen o 3 miliony méně než v loňském mimořádně úspěšném roce a ve stejném období dorazilo do kin o 100 000 diváků méně. Pokles za první kvartál tak činí jedno procento v tržbách a tři procenta v návštěvnosti, ale tato absolutní čísla už dále nemají v éře digitálních kin konkurenci. Nemluvě o tom, že za minulý měsíc jsme proti loňskému březnu zaznamenali nárůst tržeb o 22 milionu korun. Největším diváckým magnetem byla moderní disneyovka Kráska a zvíře, následovaná tuzemským snímkem Masaryk a akční sci-fi Logan: Wolverine, která je další ze série filmových adaptací komiksů z nakladatelství Marvel.

V tuzemských kinech zazáří už třetí laser

NC1201L_cut

Na pomyslné stupně vítězů při instalaci DCI projektorů v České republice vstoupí do třetice jednosálové kino. Po Mimoni a Kladně vsadila na moderní technologii společnost KULTURA Rychnov nad Kněžnou, kde od příštího měsíce začne promítat v multifunkčním sále Společenského domu projektor NEC NC1201L-A, tedy stejný typ jako v mimoňském Domě kultury Ralsko. Dodejme, že kladenské Kino Hutník je vybaveno projektorem Barco DP4K-23BLP, jak jste se už mohli dočíst na webu Unie Digitálních Kin v reportáži z konference Cinema Czech 2017. Systémovým integrátorem je v Rychnově nad Kněžnou společnost AV MEDIA, která zvolila obdobné řešení jako v pražském Kině Pilotů, když projektor umístila „boothless“ do závěsného boxu. NEC NC1201L-A bude v plném provozu od 4. května, kdy při slavnostní premiéře „odpromítá“ životopisný dokument Když kámen promluví o herci a režisérovi Jaroslavu Duškovi.

Sezóna letních kin už brzy zaklepe na dveře

letnak-Klatovy-sedeacky

I když tomu současné venkovní teploty odpovídají jen pramálo, čas letních kin se už pomalu, ale jistě blíží. K tomuto oblíbenému fenoménu se města a obce stavějí různě. Někde nejčastější dva měsíce dovolených v kině vyřeší prázdninami nebo aspoň volnějším provozem, jinde DCI technologii z projekční kabiny stěhují skoro „pod širák“, ale stejně dobře může nadlouho posloužit funkční technika, která zahálí po redigitalizaci „kamenného“ kina. Poradí i pomůže vám nejspíš váš systémový integrátor, ale pokud potřebujete dobrý nápad, můžete se inspirovat třeba v Klatovech, kde v kině Šumava po generační výměně techniky zůstaly ležet jen krátce ladem 2K prokteor NEC NC3200C i s kinoserverem Doremi DCP2000. Oba komponenty jsou už přes dvě sezóny rezidenty ve zdejším rekonstruovaném kině s kapacitou 450 míst, tedy bezmála dvojnásobnou oproti kinu Šumava. Pomohly i peníze z evropských dotací. To hlavní prozradí video o rekonstrukci letního kina v Klatovech

Akční série Rychle a zběsile má světový rekord

RAZ8

Nové pokračování akční série Rychle a zběsile 8, které tentokrát poprvé režíroval G. Gary Gray (mj. Straight Outta Compton nebo Ctihodný občan), překonalo víkendové tržby všech dob. Po celém světě za premiérový víkend utržilo 532,5 milionu dolarů (v celkových číslech skromný příspěvek České republiky činí 16,7 milionu korun) a zastínilo tak sedmý díl jiné ságy Star Wars: Síla se probouzí (2015), byť „pouze“ o necelé čtyři miliony dolarů. Za takový úspěch vděčí Rychle a zběsile 8 především výsledkům v Číně, kde za první víkend prodali lístky za 190 milionu dolarů, až pak následovaly Spojené státy společně s Kanadou, kde kina producentům do pokladny přispěla sumou 100,2 milionu dolarů. Od prvního filmu Rychle a zběsile před šestnácti lety vydělala dosud celá sága více než 4,5 miliardy dolarů, ale tímhle tempem se už brzy částka ještě více zakulatí.

Špunti na vodě přepisovali domácí víkendovou topku

 

Spunti-04

Žánr rodinné komedie je u nás velice oblíbený, ale k návštěvě kina o svátečním víkendu lákalo také nebývale chladné počasí. Buď jak buď, Špunti na vodě se díky 76 910 divákům zařadili na 17. místo žebříčku TOP českých filmů premiérového víkendu, na což potřebovali 1039 představení. Průměrná návštěva 74 diváků na jeden kinosál je více než solidní a filmografie režiséra Jiřího Chlumského, který v poslední době natočil komedie Dvojnící (2016) nebo Martin a Venuše (2012), získala podle všeho jeden ze svých nejúspěšnějších titulů. Na plné čáře sice o víkendu v kinech zvítězilo nové pokračování akční série Rychle a zběsile 8, ale tady 113 055 diváků na zápis do absolutního žebříčku TOP filmů premiérového víkendu, v němž převažují hollywoodské blockbustery, ještě nestačilo. Na 20. příčku chybělo přes 10 000 prodaných lístků.

HDR řešení pro kina EclairColor na CinemaConu 2017

CinemaCon-2017

Na konci března proběhlo v Caesar´s Palace v Las Vegas největší světové setkání provozovatelů kin CinemaCon 2017, jehož se tentokrát zúčastnili zástupci z více než osmdesáti zemí. Mezi novinkami vyvolalo velký zájem rovněž HDR řešení pro kinosály EclairColor, spojující speciální mastering filmových DCP s optimalizací techniky v projekční kabině, o jehož kvalitách se mohli přítomní přesvědčit díky projekčnímu systému Sony Digital Cinema 4K SRX-R515 na vlastní oči. „Od představení technologie ÉclairColor loni na podzim jsme provedli v rekordně krátkém čase úpravy čtyřiceti kinosálů ve Francii a Německu,“ informoval generální ředitel Ymagis Group Jean Mizrahi, „a první kinosál už mají také na africkém kontinentě v Tunisku.“ Připomínáme, že oscarový trhák La La Land s rozšířeným kontrastem obrazu EclairColor prezentoval už dříve na konferenci Cinema Czech největší tuzemský systémový integrátor AV MEDIA, u něhož mohou zájemci získat aktuální informace.

Vítejte

Po několika letech váhání jsme se letos na jaře na představenstvu UDK shodli, že přeci jen odkoupíme doménu UDK.cz, abychom vystupovali konzistentně i ve virtuálním prostoru.

Vytváříme nový design a strukturu informací na webu, měníme mailové adresy. Postupně na nový web náš redaktor Pavel Víšek přenese své starší příspěvky a samozřejmě bude psát nové. Informaci o nových příspěvcích budete, tak jako dříve, dostávat v našich novinkách e-mailem.

Budeme se snažit, aby webový portál byl pro Vás přínosný a funkční. Možná ne všechny naše aktivity budou pro Vás zajímavé či srozumitelné. Uvítáme od Vás zpětnou vazbu, co máme zlepšit, nebo dělat jinak. Chceme pomáhat Vám, kinařům a městům, tak jak máme ve svém poslání.

Petr Žůrek, předseda UDK