Archiv pro měsíc: Leden 2017

Cinema Czech zakončí předpremiéra filmu Masaryk

masaryk_infilm

Součástí druhého ročníku konference Cinema Czech, která proběhne 21. a 22. února v Praze v prostorách multikina CineStar Černý Most, bude exkluzívní předpremiéra filmu Masaryk(viz foto Karla Rodena v hlavní roli Jana Masaryka), který celou akci zakončí. Životopisný snímek režiséra Julia Ševčíka díky krátkému nasazení v kina Lucerna koncem prosince splnil podmínky výročních cen Český lev a získal impozantních čtrnáct nominací. Kompletní program už nějaký čas najdete na webu www.cinemaczech.cz, kde se stále ještě můžete na konferenci zaregistrovat.

Už tradičně zde nebudou chybět bloky velkých filmových distributorů, informace o aktuální strategii a výzvách Státního fondu kinematografie, technologické novinky kolem obrazu a zvuku v DCI digitálních kinech. Inspirativně může působit i prezentace tří úspěšných kino projektů loňského roku. V úterý se pak můžete těšit na společenský večer s dobrým jídlem a pitím ve vyhlášené staročeské restauraci U Fleků.

Rok 2016 do kin přinesl rekordní návštěvnost i tržby

plne-kino-lidi

Bilancování s uplynulým rokem nabízí v tuzemských kinech historicky rekordní tržby i nejvíce diváků od roku 1994. Do kin totiž dorazilo 15,62 milionů diváků, kteří za lístky dohromady utratili 2,011 miliardy korun. Meziroční nárůsty činí 2,66 miliony diváků, resp. 342 milionů korun, přičemž víceméně saturovaná úroveň průměrného vstupného byla 128,73 korun, tedy druhá nejnižší od roku 2013, kdy Unie filmových distributorů vykazuje s ohledem na nový zákon o audiovizi průměrnou cenu vstupenky včetně DPH a poplatku z představení.

Příjemný je také vyšší průměrná návštěvnost jednoho představení, která byla 33 diváků, o pět více než v roce 2015, nemluvě o tom, že toto číslo není pro jednosálová kina úplně reprezentativní, protože celkové výsledky zahrnují jak „singly“, tak i multiplexy. Na závěr snad nebude od věci připomenout, že rekordní návštěva sice nepřekonala první rok existence samostatné České republiky, kdy do kin dorazilo 21,89 milionů diváků, ale vstupenka do kina také stála 19,80 korun, i když kupní síla této částky byla jinde než dnes.

La La Land může být oskarovým top filmem všech dob

lalaland_hero

Nejvíce nominací na ceny Akademie za loňský rok získal La La Land režiséra Damiena Chazela (mj. Whiplash), který před dvěma týdny zazářil rovněž při udělování Zlatých globů. Síly změří hned ve čtrnácti kategoriích (samozřejmě včetně ostře sledované pro nejlepší film), což se doposud podařilo pouze velkofilmům Titanic (1997) a Vše o Evě (1950). Zatímco Cameronův Titanic však patří s jedenácti Oskary mezi největší premianty, Mankiewiczovo drama získalo nakonec od filmových akademiků „pouze“ šest zlatých sošek. Stejnou extratřídu jako Titanic má dnes už pouze Wylerův dobrodružný snímek Ben Hur (1959), který z tuctu nominací nakonec neproměnil jenom jedinou. Romantický muzikál se tak může už brzy stát filmem, který posbírá Oscarů úplně nejvíc. Uvidíme 26. února.

Ovčáček čtveráček táhne i do kin

ovcacek-ctveracek

Aktuální tahák alternativního obsahu představuje nekorektní kabaret Ovčáček čtveráček režiséra i autora Petra Michálka z Městského divadla Zlín, který se stal událostí a soubor musel z kapacitních důvodů odmítnout nabídky ze čtyřiceti českých a moravských měst. Lístky na derniéru, kterou odehraje 7. února v 17:15 v rámci hostování v pražském Divadle Za plotem při Psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích, se prodaly za osm minut, ale v přímém přenosu budou moci představení shlédnout diváci ve více než šedesáti kinosálech.

Jde převážně o „singly“, ale na soupisce nechybějí ani provozovny multiplexu CineStar. První provozovatelé kin, zatím hlavně ve velkých městech, už hlásí vyprodáno. Přímý přenos bude totiž poslední možností představení shlédnout, záznam nebude pořizován a divadlo už nebude inscenaci dále uvádět. Petr Michálek, jehož inspiroval absurdní sled událostí kolem udělování státních vyznamenání loni na podzim, nalezl uměleckou paralelu s postavou Huga Pludka z Havlovy Zahradní slavnosti, který společensky stoupá díky dokonalému ovládnutí obsahově prázdných frází. Ideálního představitele Ovčáčka čtveráčka získal režisér v Marku Příkazkém, který se do postavy dokázal dokonale vtělit.

Jasnozřiví producenti

Masaryk-08

Zatím ten film skoro nikdo neviděl, ale může být za minulý rok tím nejlepším! Takový husarský kousek se podařil producentům životopisného filmu Masaryk ruku v ruce s jeho distributorem, kterým je společnost Bioscop. Snímek režiséra Julia Ševčíka, který vyrazí v celoplošné distribuci do tuzemských kin až 9. března, totiž společně nasadili poslední týden roku 2016 v pražském kině Lucerna, aby tak byly naplněny podmínky nominace na výroční ceny Český lev. Loni se totiž urodilo až nebývale průměrných tuzemských filmů, mezi nimiž Masaryk vyniká nejvyšším počtem čtrnácti nominací. „Stříbrná příčka“ patří s tuctem nominací britsko-českému koprodukčnímu snímku Anthropoid a na pomyslné stupně vítězů by alespoň v nominacích vystoupalo totalitní drama Učitelka, které jich od našich akademiků nasbíralo dohromady osm.

Distributoři zkoušejí vydělávat na filmech zadarmo

Dirty-Dancing

O zajímavém experimentu na filmovém trhu tento měsíc referoval mediální web borovan.cz. Prim sice v současnosti začíná hrát nabídka filmů z dlouhé řady streamovacích služeb, které lze shlédnout za nevelkou částku, ale zdá se, že filmoví distributoři našli cestu, jak vydělávat také na „menších“ filmech, jež už nelze prostřednictvím běžných distribučních kanálů prodat. Nevelký, zato však neustávající tok peněz za zobrazení reklamních bannerů přinášejí AVOD kanály „filmů zdarma“ na webu YouTube. Jeden z tuzemských nejstarších, který se jmenuje Filmy v češtině, zahájil činnost v roce 2014 a na konci loňského roku už přesáhnul hranici sta tisíc odběratelů. Jeho videotéka aktuálně čítá více než 200 titulů, mezi nimiž patří mezi nejsledovanější romntická hudební „klasika“ Hříšný tanec (1987) s Patrickem Swayzem a Jennifer Grey (viz ilustrační obrázek) v hlavních rolích.