Archiv rubriky: filmová studia a ateliéry

Na filmové pobídky půjde dalších 500 milionů

nataceni-CATCHER

Jak uvedl v tiskové zprávě Státní fond kinematografie, krize způsobená nedostatkem peněz na filmové pobídky byla pro letošní rok zažehnána a registrace se znovu otevře 18. listopadu. Jednání ředitelky Fondu Heleny Bezděk Frankové a zástupců Asociace producentů v audiovizi s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou přineslo řešení v podobě dofinancování systému částkou 500 milionů korun. Ještě letos dostane filmový průmysl prostředky, které Ministerstvo financí ušetřilo na obsluze státního dluhu, což by mělo zabránit hrozícímu odchodu zahraničních filmových projektů z České republiky. Systém pobídek byl kvůli vyčerpání finančních prostředků uzavřen od 15. července a Fond nemohl přijímat další žádosti o natáčení v České republice. Je třeba dodat, že jenom v loňském roce přinesly zahraniční produkce do tuzemské ekonomiky 5 miliard korun, které utratily za služby a zboží českých dodavatelů, převážně z řad malých a středních podniků.

Jackie Chan natáčel v České republice

Reziser_Jackie_Chan_pripravuje_zaber

Jackie Chan byl na labské náplavce v Hradci Králové výjimečnou návštěvou, ale hongkongská hvězda kung-fu filmů sem zavítala v roli režiséra. Vznikly zde totiž záběry pro dobové drama The Diary, do jehož hlavní role Chan obsadil svého šestatřicetiletého syna Jayceeho. Hlavní část natáčení se uskutečnila už dříve ve studiích v Šanghaji, ale dotáčky přišly na řadu začátkem léta během dvanácti dnů v České republice, kde čínská produkce využila lokace ve čtyřech městech. Celý příspěvek

Filmaři při natáčení seriálu Carnival Row utratili miliardu a půl

Carnival_Row_FB_Liberec_Film_Office

Futuristický seriál Carnival Row (na snímku Orlando Bloom a Cara Delevingne se zástupci města Liberce), za kterým stojí americké společnosti Amazon Studios a Legendary Television, byl jednou z nejnákladnější produkcí natáčených v České republice od zavedení filmových pobídek. Točit se začal v říjnu 2017 a poslední klapka padla v polovině minulého měsíce. „Ve dvou hlavních štábech paralelně pracovalo kolem 900 lidí, z nichž jen asi šedesát tvořili zahraniční filmaři. Předpokládaná útrata je přes 1,5 miliardy a alokovaná pobídka přesahuje 261 milionů korun. To je skvělá bilance filmových pobídek na příkladu jednoho projektu,“ uvádí ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Seriál se točil v České republice, natáčecích dnů bylo sto osm a přípravy zabraly dalších pět měsíců. Většinou se točilo v ateliérech, ale jinak třeba i v Prachovských skalách, Liberci nebo na zámcích Frýdlant a Krnsko.

Společnost Barrandov Studio loni utržila půl miliardy

ateliery-barrandov-16

Podle předběžných výsledků společnost Barrandov Studio vykáže za rok 2017 zisk před zdaněním přibližně ve výši 65 milionů korun. Uvedl to její mluvčí Jakub Zíka. Tržby společnosti činily kolem půl miliardy korun, když o rok dříve byly 444 milionů korun. Stejně jako v předcházejícím roce loni studio vytížilo své ateliéry na 83 procent. Celý příspěvek

20th Century Fox akvizicí společnosti Walta Disneyho

fox-studios-simpsons

The Walt Disney Company v našem století mohutně investuje. Po koupi Pixaru, Marvelu a Lucasfilmu oznámila tento týden svou zatím největší investici (nejen) ve filmovém průmyslu. Po opakovaných jednání se společností 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha došlo k dohodě o její akvizici za 52,4 miliardy amerických dolarů, když do této částky Disney zahrne i skoro čtrnáctimiliardový dluh „Foxů“, takže obchod vyjde celkem na 66,1 miliardy dolarů. Kromě legendárního filmového studia 20th Century Fox získá Disney i 39 % akcií společnosti Fox na placené televizní platformě Sky v Evropě (Velká Británie, Irsko, Německo, Rakousko a Itálie).

Celý příspěvek

Letní Hollywood za očekáváním

kraska-a-zvire-emma-watson

Tuzemští kinaři si v letošním roce na návštěvnost nemohou stěžovat, ale velká hollywoodská studia jsou rozpačitá. Letos totiž do statistik přibyly jen dva dolaroví „miliardáři“, muzikálová pohádka Kráska a zvíře (na snímku) s dalším dílem oblíbené akční série Rychle a zběsile 8, ale oba filmy vyrazily do distribuce už během jarních měsíců. Z letních premiér zatím nejvíce přesvědčil animák Já, padouch 3, který má dva měsíce po premiéře globální tržby 922 milionu dolarů. Celý příspěvek

Národní filmový archiv má nový depozitář

NFA-dep_Hradistko

Národní filmový archiv 19. června slavnostně otevřel v obci Hradišťko ve Středočeském kraji nový moderní depozitář, který má kapacitu 100 milionů metrů filmu. Objekt vzniknul na parcele stávajících depozitářů ze 70. a 90. let, ležící mimo záplavové oblasti a letecké koridory. Řešení budovy odpovídá podmínkám, že filmový materiál je nutné chránit před vlivy prostředí. Relativní vzdušná vlhkost 35 % zamezí vysychání i smršťování filmového materiálu a stálá teplota -5 °C zastaví chemické procesy, zkracující jeho životnost. Před stěhováním do nového depozitáře projde každý film aklimatizační komorou, kde stráví 24 hodin. Tato procedura čeká 10 000 negativů hraných a 21 000 negativů nehraných filmů, 15 000 kopií i tisíce dalších archiválií. Depozitář vyšel na 155 milionů korun a k jeho financování posloužil program Ministerstva kultury ČR „Péče o národní kulturní poklad“.

Barrandovské ateliéry jsou opět v zisku

Barrandov

Jak uvedl web borovan.cz, akciová společnost Barrandov Studio vykázala za rok 2016 podle předběžných výsledků nezdaněný zisk ve výši přibližně 43 milionů korun, o pět milionů korun méně než předloni, ovšem při obratu, který byl v meziročním srovnání o 126 milionů korun nižší. Vytížení mělo Barrandov Studio, které patří mezi nejstarší a největší filmové ateliéry v Evropě, na více než 80 procent, tedy podobně jako v roce 2015. K dobrému výsledku společnosti přispěly především tři televizní projekty pro zahraniční produkce: Knightfall (History Channel), Genius (National Geographic Channel) a Britannia (Sky).