Archiv rubriky: festivaly

Filmový festival v Torontu s projektory Christie

tiff-bell-lightbox-night

Tento měsíc se konal 43. ročník mezinárodního filmového festivalu v kanadském Torontu, který patří mezi nejdůležitější světové přehlídky. Jeho technologickým partnerem projekcí byla už poosmnácté společnost Christie. Podle velikosti kinosálů zde instalovala projektory Christie CP4230 a CP4220 z řady Solaria s rozlišením 4K a svítivostí 34 000, resp. 20 000 lumenů. Do aktuálního partnerského portfolia Christie patří i další renomované festivaly, včetně těch, které se konají v Cannes nebo v Šanghaji.

Projektory Christie na festivalu v Cannes

Cannes-poster

Technologickým partnerem 71. ročníku jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů v Cannes na Francouzské riviéře, který si letos pro plakát vybral snímek z kultovního filmu Bláznivý Petříček (na snímku Jean-Paul Belmondo a Anna Karina), byla opět společnost Christie. Ta pro festivalové kinosály dodala 29 projektorů z řady Solaria, z nichž některé možná znáte z projekční kabiny vašeho kina. V největších sálech byly instalovány modely CP4230 a CP4220, projekcím filmů v rozlišení 2K sloužily CP2230 a v nejmenším sále filmového trhu Marché du Film pak CP2215. Společnost Christie byla technologickým partnerem MFF Cannes už podvanácté.

Cena z Berlinale pro Jiřího Menzela

Skrivanci

Prestižní filmový festival Berlinale, který skončil v neděli, udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi za jeho přínos světovému filmu cenu Berlinale Kamera. Stalo se tak 23. února při příležitosti světové premiéry slovensko-českého filmu Tlumočník režiséra Martina Šulíka, v den osmdesátých narozenin našeho oscarového režiséra. Celý příspěvek

Křižáček přijel do Varů na černém koni

Krizacek-06

Po patnáti hubených letech se tuzemská kinematografie prosadila v hlavní soutěži 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2017 a navázala tak na úspěch Zelenkova Roku ďábla (2002). Křišťálový globus si totiž odnesla „road movie“ z vrcholného středověku Křižáček režiséra Václava Kadrnky s Karlem Rodenem v hlavní roli rytíře, který hledá svého syna. Na podobný film jsme v kinech leta nenarazili, leda snad v těch klubových při některé z repríz Vláčilovy klasiky Údolí včel (1967). Geniálního skladatele Zdeňka Lišku v Křižáčkovi stylově suplovali Irena a Vojtěch Havlovi, kteří mají s předklasickou starou hudbou bohaté zkušenosti . Do distribuce snímek CinemArt vyšle 3. srpna, na zájem diváků jsme zvědaví stejně jako na úspěchy na dalších filmových festivalech.

Oscarový Obchod na korze digitální v ultimátní kvalitě

obchod_na_korze

Po Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela došlo z iniciativy Nadace české bijáky na digitální restaurování vůbec prvního z československých filmů, který získal sošku Oscara: o rok staršího dramatu Obchod na korze režisérské dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. Slavnostní premiéra zrestaurovaného filmu proběhne 1. července v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Na projektu vedle Nadace české bijáky dále spolupracovaly Státní fond kinematografie, Film Servis festival Karlovy Vary a postprodukční studio UPP, jehož ředitel vývoje technologií Ivo Marák byl stejně jako u předchozích filmů jeho hlavním restaurátorem. Cesta k ultimátní kvalitě Obchodu na korze nebyla jednoduchá, protože první kotouč originálního negativu byl v minulosti poškozen, takže za zdroj pro restaurování posloužil duplikční pozitiv – zabezpečovcí kopie originálního negativu vyrobená v době, kdy byl tento kotouč originálního negativu ještě k dispozici. Čištění obrazu od všech nečistot a mechanických poškození je už samozřejmostí.

České filmy na MFF v Cannes

cannes-011

Od 17. do 28. května probíhá v jihofrancouzském Cannes největší filmová událost roku. Na letošním jubilejním sedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu, který anoncuje ikonický plakát s Claudií Cardinalovou, budou opět zastoupeni také čeští tvůrci, byť tentokrát především díky koprodukcím. Dva filmy s naší účastí jsou zařazeny do soutěžních sekcí: celovečerní snímek Out (režie György Kristóf, maďarsko-slovensko-česká koprodukce) byl vybrán do sekce Un certain regard, určené méně známým tvůrcům, krátkometrážní Atlantída, 2003 (režie Michal Blaško, slovensko-česká koprodukce) pak bude uvedena v sekci studentských filmů Cinéfondation. Další čtyři tuzemské snímky se budou promítat na filmovém trhu Le Marché du Film, kde lze v rámci videotéky Doc Corner shlédnout rovněž kolekci českých dokumentů.

Oscaři i napodruhé

LaLaLand

Při předávání výročních Americké filmové akademie Oscar došlo k nebývalému přehmatu, když devětasedmdesátiletý herec Warren Beatty omylem vyhlásil za nejlepší film roku favorizovaný muzikál La La Land, který nakonec proměnil „pouze“ šest z rekordního počtu čtrnácti nominací, ale i tak zůstal celkově nejúspěšnější. Až na druhý pokus se totiž přítomní dozvěděli, že vyhrálo Jenkinsovo drama Moonlight s příběhem dospívajícího černošského gaye z drogové čtvrti, jež má na kontě tři Oscary.

La La Land, který je nádherným holdem americkým filmovým muzikálům i jazzu vůbec, si odnesl sošky za nejlepší režii (Damien Chazelle, ve dvaatřiceti letech historicky nejmladší držitel Oscara v této kategorii), pro nejlepší herečku v hlavní roli (Emma Stone), za nejlepší soundtrack (Justin Hurwitz) a pro nejlepší původní píseň (City Of Stars), zbylé dvě zlaté sošky jsou z kategorií pro nejlepší kameru, resp.výpravu a dekorace. Dodejme, že při rozdílení Zlatých glóbů proměnil La La Land nedávno všech sedm nominací.

 

Přehled Oscarů ve vybraných kategoriích:

Nejlepší film: Moonlight / Nejlepší herec v hlavní roli: Casey Affleck (Místo u moře) / Nejlepší herečka v hlavní roli: Emma Stone (La La Land) / Nejlepší režie: Damien Chazelle (La La Land) / Nejlepší herec ve vedlejší roli: Mahershala Ali (Moonlight) / Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Viola Davis (Fences) / Nejlepší neanglicky mluvený film: Klient (Írán) / Nejlepší animovaný film: Zootropolis: Město zvířat / Nejlepší kamera: Linus Sandgren (La La Land) / Nejlepší původní scénář: Kenneth Lonergan (Místo u moře) / Nejlepší soundtrack: Justin Hurwitz (La La Land) / Nejlepší původní píseň: City Of Stars (Justin Hurwitz, La La Land) / Nejlepší výprava a dekorace (La La Land) / Nejlepší kostýmy: Fantastická zvířata a kde je najít