Archiv rubriky: festivaly

Nabarvené ptáče sbírá další ocenění

Ptace

Marhoulovo drama Nabarvené ptáče, které mělo světovou premiéru v září v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde získalo cenu studentské poroty, boduje ve světě i na dalších mezinárodních filmových přehlídkách. Na festivalu v indické Kalkatě získal Václav Marhoul cenu Golden Royal Bengal Tiger pro nejlepšího režiséra a na polském festivalu Camerimage v Toruni snímek získal další dvě ocenění: Václav Marhoul cenu mezinárodní kritiky Fipresci za režii a Vladimír Smutný cenu Bronze Frog za kameru. V nejbliží době Nabarvené ptáče vyrazí do Tallinnu, Helsinek a Berlína, mimo náš starý kontinent třeba do egyptské Káhiry.

Nabarvené ptáče má z Chicaga cenu za kameru

NPtace-Smutny

Po světové premiéře v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a následném uvedení v sekci Special Screenings na filmové přehlídce v kanadském Torontu vyrazilo Marhoulovo Nabarvené ptáče na festivaly po celém světě. Premiéru ve Spojených státech snímek absolvoval na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu, kde při závěrečném slavnostním ceremoniálu převzal Vladimír Smutný cenu za nejlepší kameru. Připomeňme, že Smutný natáčel na pětatřicetimilimetrový černobílý negativ ve formátu Cinemascope. Začátkem roku 2020 se Nabarvené ptáče utká o nominace na Zlatý Glóbus a samozřejmě i Oscara pro Nejlepší zahraniční film.

Za Nabarvené ptáče hovoří i Dolby Atmos

TPB-18

Filmovou událostí (nikoli nezbytně jen letošního) roku u nás se zdá být drama Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, kde budou technologickými partnery tuzemské premiéry společnosti AV MEDIA a Yventech. Téměř tříhodinový černobílý snímek, který se jako český film propracoval do hlavní soutěže na prestižním filmovém festivalu v Benátkách po půstu dlouhém čtvrt století, totiž obsahuje minimum dialogů a jeho zvuková stopa využívá možností objektově orientovaného formátu Dolby Atmos, což klade zvýšené nároky právě na technologické zázemí projekce. Celý příspěvek

Festival Kinematograf 100 dá sbohem pětatřicítkám

Obsluhoval-jsem

Zítra začíná historicky největší filmová akce, kterou bude hostit 34 měst v České republice i na Slovensku. Festival Kinematograf 100 od 1. června do 9. července zmapuje z velké části tvorbu nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně také posledního období pětatřicetimilimetrového filmového pásu v letech 1992–2010 (obrázek je z Menzelova snímku Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2006). Festival tak bude symbolickým rozloučením s tvorbou a distribucí filmů na tomto filmovém materiálu. Akce nabídne dnes už unikátní projekce filmů z „pětatřicítek“ i setkání s našimi filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat jak v kinech, tak ve formě „open air“ projekcí historicky první promítací maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje organizátor akcí jako jsou Letní filmová škola nebo Projekt 100, nadšenec Jiří Králík. Struktura programu bude všude stejná: podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a  projekce vybraného filmu z 35mm kopie. Program a další podrobnosti najdete na webu festivalu.

Herzův Spalovač se vrátí na plátna kin v Karlových Varech

Spalovac_mrtvol___neg_cb_3

Národní filmový archiv pokračuje společně s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary v tradici premiér digitálně zrestaurovaných filmů ze zlatého fondu kinematografie. Tento týden se na webu NFA objevila zpráva, že pro letošní 54. ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, drama Spalovač mrtvol. Obnovená mezinárodní premiéra bude poctou jeho nedávno zesnulým tvůrcům, režisérovi Juraji Herzovi (1934-2018) a kameramanovi Stanislavu Milotovi (1933-2019). Celý příspěvek

Filmový festival v Torontu s projektory Christie

tiff-bell-lightbox-night

Tento měsíc se konal 43. ročník mezinárodního filmového festivalu v kanadském Torontu, který patří mezi nejdůležitější světové přehlídky. Jeho technologickým partnerem projekcí byla už poosmnácté společnost Christie. Podle velikosti kinosálů zde instalovala projektory Christie CP4230 a CP4220 z řady Solaria s rozlišením 4K a svítivostí 34 000, resp. 20 000 lumenů. Do aktuálního partnerského portfolia Christie patří i další renomované festivaly, včetně těch, které se konají v Cannes nebo v Šanghaji.

Projektory Christie na festivalu v Cannes

Cannes-poster

Technologickým partnerem 71. ročníku jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů v Cannes na Francouzské riviéře, který si letos pro plakát vybral snímek z kultovního filmu Bláznivý Petříček (na snímku Jean-Paul Belmondo a Anna Karina), byla opět společnost Christie. Ta pro festivalové kinosály dodala 29 projektorů z řady Solaria, z nichž některé možná znáte z projekční kabiny vašeho kina. V největších sálech byly instalovány modely CP4230 a CP4220, projekcím filmů v rozlišení 2K sloužily CP2230 a v nejmenším sále filmového trhu Marché du Film pak CP2215. Společnost Christie byla technologickým partnerem MFF Cannes už podvanácté.

Cena z Berlinale pro Jiřího Menzela

Skrivanci

Prestižní filmový festival Berlinale, který skončil v neděli, udělil režisérovi Jiřímu Menzelovi za jeho přínos světovému filmu cenu Berlinale Kamera. Stalo se tak 23. února při příležitosti světové premiéry slovensko-českého filmu Tlumočník režiséra Martina Šulíka, v den osmdesátých narozenin našeho oscarového režiséra. Celý příspěvek

Křižáček přijel do Varů na černém koni

Krizacek-06

Po patnáti hubených letech se tuzemská kinematografie prosadila v hlavní soutěži 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2017 a navázala tak na úspěch Zelenkova Roku ďábla (2002). Křišťálový globus si totiž odnesla „road movie“ z vrcholného středověku Křižáček režiséra Václava Kadrnky s Karlem Rodenem v hlavní roli rytíře, který hledá svého syna. Na podobný film jsme v kinech leta nenarazili, leda snad v těch klubových při některé z repríz Vláčilovy klasiky Údolí včel (1967). Geniálního skladatele Zdeňka Lišku v Křižáčkovi stylově suplovali Irena a Vojtěch Havlovi, kteří mají s předklasickou starou hudbou bohaté zkušenosti . Do distribuce snímek CinemArt vyšle 3. srpna, na zájem diváků jsme zvědaví stejně jako na úspěchy na dalších filmových festivalech.

Oscarový Obchod na korze digitální v ultimátní kvalitě

obchod_na_korze

Po Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela došlo z iniciativy Nadace české bijáky na digitální restaurování vůbec prvního z československých filmů, který získal sošku Oscara: o rok staršího dramatu Obchod na korze režisérské dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. Slavnostní premiéra zrestaurovaného filmu proběhne 1. července v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Na projektu vedle Nadace české bijáky dále spolupracovaly Státní fond kinematografie, Film Servis festival Karlovy Vary a postprodukční studio UPP, jehož ředitel vývoje technologií Ivo Marák byl stejně jako u předchozích filmů jeho hlavním restaurátorem. Cesta k ultimátní kvalitě Obchodu na korze nebyla jednoduchá, protože první kotouč originálního negativu byl v minulosti poškozen, takže za zdroj pro restaurování posloužil duplikční pozitiv – zabezpečovcí kopie originálního negativu vyrobená v době, kdy byl tento kotouč originálního negativu ještě k dispozici. Čištění obrazu od všech nečistot a mechanických poškození je už samozřejmostí.

České filmy na MFF v Cannes

cannes-011

Od 17. do 28. května probíhá v jihofrancouzském Cannes největší filmová událost roku. Na letošním jubilejním sedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu, který anoncuje ikonický plakát s Claudií Cardinalovou, budou opět zastoupeni také čeští tvůrci, byť tentokrát především díky koprodukcím. Dva filmy s naší účastí jsou zařazeny do soutěžních sekcí: celovečerní snímek Out (režie György Kristóf, maďarsko-slovensko-česká koprodukce) byl vybrán do sekce Un certain regard, určené méně známým tvůrcům, krátkometrážní Atlantída, 2003 (režie Michal Blaško, slovensko-česká koprodukce) pak bude uvedena v sekci studentských filmů Cinéfondation. Další čtyři tuzemské snímky se budou promítat na filmovém trhu Le Marché du Film, kde lze v rámci videotéky Doc Corner shlédnout rovněž kolekci českých dokumentů.

Oscaři i napodruhé

LaLaLand

Při předávání výročních Americké filmové akademie Oscar došlo k nebývalému přehmatu, když devětasedmdesátiletý herec Warren Beatty omylem vyhlásil za nejlepší film roku favorizovaný muzikál La La Land, který nakonec proměnil „pouze“ šest z rekordního počtu čtrnácti nominací, ale i tak zůstal celkově nejúspěšnější. Až na druhý pokus se totiž přítomní dozvěděli, že vyhrálo Jenkinsovo drama Moonlight s příběhem dospívajícího černošského gaye z drogové čtvrti, jež má na kontě tři Oscary.

La La Land, který je nádherným holdem americkým filmovým muzikálům i jazzu vůbec, si odnesl sošky za nejlepší režii (Damien Chazelle, ve dvaatřiceti letech historicky nejmladší držitel Oscara v této kategorii), pro nejlepší herečku v hlavní roli (Emma Stone), za nejlepší soundtrack (Justin Hurwitz) a pro nejlepší původní píseň (City Of Stars), zbylé dvě zlaté sošky jsou z kategorií pro nejlepší kameru, resp.výpravu a dekorace. Dodejme, že při rozdílení Zlatých glóbů proměnil La La Land nedávno všech sedm nominací.

 

Přehled Oscarů ve vybraných kategoriích:

Nejlepší film: Moonlight / Nejlepší herec v hlavní roli: Casey Affleck (Místo u moře) / Nejlepší herečka v hlavní roli: Emma Stone (La La Land) / Nejlepší režie: Damien Chazelle (La La Land) / Nejlepší herec ve vedlejší roli: Mahershala Ali (Moonlight) / Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Viola Davis (Fences) / Nejlepší neanglicky mluvený film: Klient (Írán) / Nejlepší animovaný film: Zootropolis: Město zvířat / Nejlepší kamera: Linus Sandgren (La La Land) / Nejlepší původní scénář: Kenneth Lonergan (Místo u moře) / Nejlepší soundtrack: Justin Hurwitz (La La Land) / Nejlepší původní píseň: City Of Stars (Justin Hurwitz, La La Land) / Nejlepší výprava a dekorace (La La Land) / Nejlepší kostýmy: Fantastická zvířata a kde je najít